0805Y5000561KET
Description
CAP CER 560PF 500V X7R 0805
DataSheet
0805Y5000561KET PDF
Part Status:Active
Capacitance:560 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:500V
Temperature Coefficient:X7R (2R1)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Soft Termination
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive, Boardflex Sensitive
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.051" (1.30mm)