C340C224K2R5TA
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.22UF 200V X7R RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
C340C224K2R5TA PDF
Type Description
Series:GoldMax 300 Comm X7R
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.22 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:200V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.290" L x 0.160" W (7.36mm x 4.07mm)
Height - Seated (Max):0.500" (12.70mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.200" (5.08mm)