CCD-207S150JK72
Manufacturer
Trigon Components
VIGOR # :
Description
CAP CER 15PF 250V SL RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
CCD-207S150JK72 PDF
Type Description
Series:CCD
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:15 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:250VAC
Temperature Coefficient:SL
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:X1, Y2
Applications:Safety
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max):0.413" (10.50mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)