500X15W153MV4E
Manufacturer
Johanson Dielectrics, Inc.
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0805
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
500X15W153MV4E PDF
Type Description
Series:X2Y®
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:0.015 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Low ESL (X2Y)
Ratings:-
Applications:Bypass, Decoupling
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.040" (1.02mm)