C951U472MUVDCA7317
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP CER 4700PF 400VAC Y5V RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
C951U472MUVDCA7317 PDF
Type Description
Series:C900AH SFTY X1-400 Y1-250
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:4700 pF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400VAC
Temperature Coefficient:Y5V (F)
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:X1, Y1
Applications:Safety
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.472" Dia (12.00mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)