C0603Y5V6R3-105ZNP
Manufacturer
Venkel LTD
VIGOR # :
Description
CAP CER 1UF 6.3V Y5V 0603
DataSheet
C0603Y5V6R3-105ZNP PDF
Type Description
Series:C
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:1 µF
Tolerance:-20%, +80%
Voltage - Rated:6.3V
Temperature Coefficient:Y5V (F)
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.036" (0.91mm)