
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | FlexiCap™ |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.056 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 1000V (1kV) |
| Temperature Coefficient: | X7R (2R1) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Features: | Soft Termination, High Temperature |
| Ratings: | - |
| Applications: | High Reliability, Boardflex Sensitive |
| Failure Rate: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case: | 2220 (5750 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Thickness (Max): | 0.098" (2.50mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Style: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 4000 |
Current price of 2220Y1K00563KDR is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CAP CER 2200PF 50V C0G/NP0 0603
CAP CER 0805 220NF 25V X7R 10%
CAP CER 0.15UF 500V X7R 2220
CAP CER 0.056UF 1KV X7R 2220
CAP CER 10UF 6.3V X7R 0805
CAP CER 0603 0.5PF 16V ULTRA STA
UK POWER BLADE FOR USE WITH UNIV