VY2102M29Y5US6UV0
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric
VIGOR # :
Description
CAP CER 1000PF 440VAC Y5U RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
VY2102M29Y5US6UV0 PDF
Type Description
Series:VY2
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:1000 pF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:440VAC
Temperature Coefficient:Y5U (E)
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:X1, Y2
Applications:Safety
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.295" Dia (7.50mm)
Height - Seated (Max):0.453" (11.50mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)