
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | FlexiCap™ |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 100 pF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 50V |
| Temperature Coefficient: | X7R (2R1) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Features: | Non-Magnetic, Soft Termination |
| Ratings: | - |
| Applications: | Boardflex Sensitive |
| Failure Rate: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case: | 0402 (1005 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.040" L x 0.020" W (1.01mm x 0.50mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Thickness (Max): | 0.024" (0.60mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Style: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10000 | ||
| 20000 | ||
| 30000 |
Current price of 040230500101JXT is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CAP CER 0805 6.2NF 16V ULTRA STA
CAP CER 22PF 500V 1111
CAP CER 1200PF 1.5KV X7R 1808
CAP CER 100PF 50V X7R 0402
CAP CER 5.9PF 100V NP0 0603
TRANS NPN 30V 0.1A TO-92
HDM 5SMPR090F140F K