C1206F104M5RACTU
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1206
DataSheet
C1206F104M5RACTU PDF
Type Description
Series:SMD Comm X7R FO
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:0.1 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Open Mode
Ratings:-
Applications:General Purpose
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.039" (1.00mm)