CC0805KRX7R7BB223
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.022UF 16V X7R 0805
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
CC0805KRX7R7BB223 PDF
Type Description
Series:CC
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:0.022 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:16V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:High Voltage
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.028" (0.70mm)