
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | FK |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Not For New Designs |
| Capacitance: | 5600 pF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 50V |
| Temperature Coefficient: | C0G, NP0 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Features: | - |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Failure Rate: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Size / Dimension: | 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.217" (5.50mm) |
| Thickness (Max): | - |
| Lead Spacing: | 0.098" (2.50mm) |
| Lead Style: | Formed Leads - Kinked |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 100 | ||
| 500 | ||
| 1000 | ||
| 2500 | ||
| 5000 |
Current price of FK18C0G1H562J is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CAP CER 9PF 50V C0G/NP0 0402
CAP CER 330PF 10V X7R 1206
CAP CER 4700PF 200V X7R 1206
CAP CER 5600PF 50V C0G RADIAL
CAP CER 33PF 100V NPO 0603
CAP CER 0.047UF 100V C0G/NP0 RAD
CONN D-SUB HD PLUG 44P SLDR CUP