1206J2501P00CFR
Manufacturer
Syfer
VIGOR # :
Description
CAP CER 1PF 250V C0G/NP0 1206
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
1206J2501P00CFR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:1 pF
Tolerance:±0.25pF
Voltage - Rated:250V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:High Temperature
Ratings:-
Applications:High Reliability
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.063" (1.60mm)