C350C154J2G5TA7301
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.15UF 200V C0G/NP0 RAD
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
C350C154J2G5TA7301 PDF
Type Description
Series:GoldMax 300 Comm C0G
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:0.15 µF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:200V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Low ESL
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.330" L x 0.200" W (8.38mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max):0.400" (10.16mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.400" (10.16mm)