1210Y1K50272JXR
Description
CAP CER 2700PF 1.5KV X7R 1210
DataSheet
1210Y1K50272JXR PDF
Part Status:Active
Capacitance:2700 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:1500V (1.5kV)
Temperature Coefficient:X7R (2R1)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Soft Termination
Ratings:-
Applications:Boardflex Sensitive
Package / Case:1210 (3225 Metric)
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.079" (2.00mm)