KTD250B157M90A0B00
Manufacturer
United Chemi-Con
VIGOR # :
Description
CAP CER 150UF 25V X7R RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
KTD250B157M90A0B00 PDF
Type Description
Series:NTD
Package:Box
Part Status:Active
Capacitance:150 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:SMPS Filtering
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.886" L x 0.236" W (22.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):0.787" (20.00mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.787" (20.00mm)