0805Y0500223JXT
Description
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0805
DataSheet
0805Y0500223JXT PDF
Part Status:Active
Capacitance:0.022 µF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:X7R (2R1)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Soft Termination
Ratings:-
Applications:Boardflex Sensitive
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.051" (1.30mm)