FA20X7S2A475KRU00
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
CAP CER 4.7UF 100V X7S RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
FA20X7S2A475KRU00 PDF
Type Description
Series:FA
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:4.7 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:100V
Temperature Coefficient:X7S
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):0.276" (7.00mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)