CC0603KPX7R5BB105
Description
CAP CER X7R 0603
DataSheet
CC0603KPX7R5BB105 PDF
Part Status:Active
Capacitance:1 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:6.3V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.035" (0.90mm)