0603BB104K500NGT
Manufacturer
NOVACAP
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0603
DataSheet
0603BB104K500NGT PDF
Part Status:Active
Capacitance:0.1 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Gold Flash Termination
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.035" (0.89mm)