FK22X7R1E685KN006
Description
CAP CER 6.8UF 25V X7R RADIAL
DataSheet
FK22X7R1E685KN006 PDF
Type Description
Series:FK
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Not For New Designs
Capacitance:6.8 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:25V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.295" L x 0.157" W (7.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)