1206Y2K01P50BCR
Description
CAP CER 1.5PF 2KV C0G/NP0 1206
DataSheet
1206Y2K01P50BCR PDF
Part Status:Active
Capacitance:1.5 pF
Tolerance:±0.1pF
Voltage - Rated:2000V (2kV)
Temperature Coefficient:C0G, NP0 (1B)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Soft Termination
Ratings:-
Applications:Boardflex Sensitive
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.063" (1.60mm)