
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | FK |
| Package: | Tape & Box (TB) |
| Part Status: | Not For New Designs |
| Capacitance: | 3.3 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 16V |
| Temperature Coefficient: | X5R |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 85°C |
| Features: | - |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Failure Rate: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Size / Dimension: | 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.236" (6.00mm) |
| Thickness (Max): | - |
| Lead Spacing: | 0.098" (2.50mm) |
| Lead Style: | Formed Leads - Kinked |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 4000 |
Current price of FK16X5R1C335KN006 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CAP CER 6.8PF 50V C0G 0603
CAP CER 0.056UF 1KV X7R 2220
CAP CER X7R 0805
CAP CER 3.3UF 16V X5R RADIAL
CAP CER 0805 51PF 16V ULTRA STAB
IC TRANSCEIVER HALF 1/1 8DFN
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC