700A102FP50XT
Manufacturer
American Technical Ceramics
VIGOR # :
Description
CAP CER 1000PF 50V C0G/NP0 0505
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
700A102FP50XT PDF
Type Description
Series:ATC 700A
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:1000 pF
Tolerance:±1%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Low ESL
Ratings:-
Applications:RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0505 (1313 Metric)
Size / Dimension:0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.057" (1.45mm)