CCD-108F152MK02
Manufacturer
Trigon Components
VIGOR # :
Description
CAP CER 1500PF 250V Y5V RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
CCD-108F152MK02 PDF
Type Description
Series:CCD
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1500 pF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250VAC
Temperature Coefficient:Y5V (F)
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:X1, Y1
Applications:Safety
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.453" (11.50mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)