GRM21BR61H475ME51L
Description
CAP CER 4.7UF 50V X5R 0805
DataSheet
GRM21BR61H475ME51L PDF
Type Description
Series:GRM
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:4.7 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:X5R
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.055" (1.40mm)