CDR05BX104BKUS7185
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.1UF 100V BX 1825
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
CDR05BX104BKUS7185 PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-55681, CDR05
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:0.1 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:100V
Temperature Coefficient:BX
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:High Reliability
Failure Rate:S (0.001%)
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:1825 (4564 Metric)
Size / Dimension:0.180" L x 0.250" W (4.57mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.080" (2.03mm)