CGA4F1C0G2A153J085AC
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.015UF 100V C0G 0805
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
CGA4F1C0G2A153J085AC PDF
Type Description
Series:CGA
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:0.015 µF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:100V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.039" (1.00mm)