1210AC332MAT2A
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 3300PF 1KV X7R 1210
DataSheet
1210AC332MAT2A PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:3300 pF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:1000V (1kV)
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:High Voltage
Package / Case:1210 (3225 Metric)
Size / Dimension:0.130" L x 0.098" W (3.30mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.071" (1.80mm)