ML03V10R2BAT2A
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.2PF 250V C0G/NP0 0603
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
ML03V10R2BAT2A PDF
Type Description
Series:MLO™
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:0.2 pF
Tolerance:±0.1pF
Voltage - Rated:250V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:High Q, Low Loss
Ratings:-
Applications:RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.84mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.029" (0.74mm)