C340C473G5G5TA
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.047UF 50V C0G/NP0 RAD
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
C340C473G5G5TA PDF
Type Description
Series:GoldMax 300 Comm C0G
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.047 µF
Tolerance:±2%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Low ESL
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.290" L x 0.160" W (7.36mm x 4.07mm)
Height - Seated (Max):0.500" (12.70mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.200" (5.08mm)