SMK316B7152MFHT
Manufacturer
TAIYO YUDEN
VIGOR # :
Description
CAP CER 1500PF 630V X7R 1206
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
SMK316B7152MFHT PDF
Type Description
Series:M
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:1500 pF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:630V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:High Voltage
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.049" (1.25mm)