C1825X224KCRAC7800
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.22UF 500V X7R 1825 10%
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
C1825X224KCRAC7800 PDF
Type Description
Series:SMD Comm X7R HV Flex
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:0.22 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:500V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Low ESL, Soft Termination, High Voltage
Ratings:-
Applications:Boardflex Sensitive
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:1825 (4564 Metric)
Size / Dimension:0.181" L x 0.252" W (4.60mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.071" (1.80mm)