MR055C273KAA
Description
CAP CER 0.027UF 50V X7R RADIAL
DataSheet
MR055C273KAA PDF
Part Status:Active
Capacitance:0.027 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max):0.235" (5.97mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.200" (5.08mm)