CAS18C471KARGC
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
SFTY 1812 470PF X2 250 X7R 10%
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
CAS18C471KARGC PDF
Type Description
Series:CAS SMD SFTY 250
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:470 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:250VAC
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:X2
Applications:Safety
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:1812 (4532 Metric)
Size / Dimension:0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.071" (1.80mm)