SR201C473MAA
Description
CAP CER 0.047UF 100V X7R RADIAL
DataSheet
SR201C473MAA PDF
Type Description
Series:SkyCap® SR
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.047 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):0.200" (5.08mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.100" (2.54mm)