C2012X7R2E222K085AE
Description
CAP CER 2200PF 250V X7R 0805
DataSheet
C2012X7R2E222K085AE PDF
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:2200 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:250V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Soft Termination
Ratings:-
Applications:Boardflex Sensitive
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.039" (1.00mm)