C1825C684KARACTU
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.68UF 250V X7R 1825
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
C1825C684KARACTU PDF
Type Description
Series:SMD Comm X7R Tip-Ring
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:0.68 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:250V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:1825 (4564 Metric)
Size / Dimension:0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.057" (1.45mm)