C1210C101GCGAC7800
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP CER 100PF 500V NP0 1210
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
C1210C101GCGAC7800 PDF
Type Description
Series:SMD Comm C0G HV
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:100 pF
Tolerance:±2%
Voltage - Rated:500V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Low ESL, High Voltage
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:1210 (3225 Metric)
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.075" (1.90mm)