
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | FlexiCap™ |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.056 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 500V |
| Temperature Coefficient: | X7R (2R1) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Features: | Soft Termination |
| Ratings: | - |
| Applications: | Boardflex Sensitive |
| Failure Rate: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case: | 1808 (4520 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Thickness (Max): | 0.079" (2.00mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Style: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 12000 |
Current price of 1808Y5000563KXR is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
KC-LINK 3640 39NF 1000VDC C0G
CAP CER 1812 3.9NF 50V ULTRA STA
CAP CER 8200PF 250V X7R 2220
CAP CER 0.056UF 500V X7R 1808
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32QFP
IC CLK BUFFER 1:4 160MHZ 8SOIC
OM3 48F TRUNK OFNP PANMPO F HD