C1220X5R1C224M085AC
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.22UF 16V X5R 0508
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
C1220X5R1C224M085AC PDF
Type Description
Series:C
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Capacitance:0.22 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16V
Temperature Coefficient:X5R
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Features:Low ESL (Reverse Geometry)
Ratings:-
Applications:Bypass, Decoupling
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0508 (1220 Metric)
Size / Dimension:0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.039" (1.00mm)