C2225X101JDGACAUTO721040792
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
SMD AUTO C0G HV FLEX, CERAMIC, 1
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
C2225X101JDGACAUTO721040792 PDF
Type Description
Series:SMD Auto C0G HV Flex
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:100 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:1000V (1kV)
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Low ESL, Soft Termination, High Voltage
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive, Boardflex Sensitive
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:2225 (5763 Metric)
Size / Dimension:0.232" L x 0.252" W (5.90mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.071" (1.80mm)