SA202C153KAA
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.015UF 200V X7R AXIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
SA202C153KAA PDF
Type Description
Series:SpinGuard® SA
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:0.015 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:200V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Size / Dimension:0.100" Dia x 0.260" L (2.54mm x 6.60mm)