CNA5L1X7R1N225K160AE
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
CAP CER 2.2UF 75V X7R 1206
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
CNA5L1X7R1N225K160AE PDF
Type Description
Series:CNA
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:2.2 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:75V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Soft Termination
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive, Boardflex Sensitive
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.075" (1.90mm)