EMK021BJ102KK5W
Manufacturer
TAIYO YUDEN
VIGOR # :
Description
CAP CER 1000PF 16V X5R 008004
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
EMK021BJ102KK5W PDF
Type Description
Series:M
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:1000 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:16V
Temperature Coefficient:X5R
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Features:-
Ratings:-
Applications:SMPS Filtering
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:008004 (0201 Metric)
Size / Dimension:0.010" L x 0.005" W (0.25mm x 0.13mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.006" (0.14mm)