FK24X7R1C105KN000
Description
CAP CER 1UF 16V X7R RADIAL
DataSheet
FK24X7R1C105KN000 PDF
Part Status:Not For New Designs
Capacitance:1 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:16V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.217" L x 0.177" W (5.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max):0.217" (5.50mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)