MA0201CG2R4B250
Manufacturer
Meritek
VIGOR # :
Description
CAP CER 2.4PF 25V C0G/NP0 0201
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
MA0201CG2R4B250 PDF
Type Description
Series:MA
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:2.4 pF
Tolerance:±0.1pF
Voltage - Rated:25V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0201 (0603 Metric)
Size / Dimension:0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)