MD011A180JAB
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 18PF 100V NP0 2-DIP
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
MD011A180JAB PDF
Type Description
Series:DIPGuard® MD
Package:Tube
Part Status:Active
Capacitance:18 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:100V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:2-DIP
Size / Dimension:0.260" L x 0.100" W (6.60mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max):0.175" (4.45mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.325" (8.25mm)