C1210C271JCGACTU
Description
CAP CER 270PF 500V NP0 1210
DataSheet
C1210C271JCGACTU PDF
Type Description
Series:SMD Comm C0G HV
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:270 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:500V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Low ESL, High Voltage
Ratings:-
Applications:General Purpose
Package / Case:1210 (3225 Metric)
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.055" (1.40mm)