10HV20B103KC
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP CER 10000PF 1KV X7R RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
10HV20B103KC PDF
Type Description
Series:HV RAD-LDD Indust X7R HV
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:10000 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:1000V (1kV)
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Features:High Voltage, High Temperature
Ratings:-
Applications:Downhole
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.250" L x 0.200" W (6.35mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max):0.220" (5.59mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.170" (4.32mm)